ICF Coaching Konferencia 2024 Ott leszek→

Minősítés megújítása

Az ICF minősítés megújítására vonatkozó gyakran ismételt kérdések

Az alábbiakban néhány olyan gyakran feltett kérdést találsz, amelyek segítségedre lehetnek a minősítésed megújításában. 

Amikor aktuálissá válik, a vonatkozó Megújítási Kérelemről (Credential Renewal Application) az ICF Global egy emlékeztető e-mailt fog küldeni, amely tartalmazza az ide vezető linket.

A minősítés lejárati dátuma szerepel az ICF minősítést igazoló dokumentumon (ICF Credential Certificate) amelyet akkor kaptál, amikor megszerezted vagy megújítottad a minősítésedet. ICF tagként a minősítésre vonatkozó információt megtalálod a ICF Global weboldalán, ahol először be kell jelentkezned, majd kattints az „Edit profile”-ra.

Az ACC megújításához a következőkre van szükség: legalább 40 órányi CCE képzés elvégzésére, azaz 40 CCE pontra és 10 óra mentor-coachingra van szükség, amelyet a minősítés megszerzését vagy a minősítés megújítását követő három éven belül szereztél, és amelyből legalább 24 óra/pont az alapkompetenciák épülését szolgálta. Az ICF minősítéssel rendelkezőknek legalább 3 CCE pontot kell szerezniük coaching etikai témában ahhoz, hogy megújíthassák a minősítésüket.

PCC és MCC minősítés megújítása esetén: legalább 40 órányi CCE képzés elvégzésére van szükség, azaz 40 CCE pontra, amelyet a minősítés megszerzését vagy a minősítés megújítását követő három éven belül szereztél, és amelyből legalább 24 óra/pont az alapkompetenciák épülését szolgálta. Az ICF minősítéssel rendelkezőknek legalább 3 CCE pontot kell szerezniük coaching etikai témában ahhoz, hogy megújíthassák a minősítésüket. Az ICF Etikai CCEU kurzusát az alábbi linken találod. A maradék pontok erőforrás-fejlesztésből (lásd alább!) is állhatnak.

Igen, minden ACC minősítéssel rendelkező coachnak szükséges 10 óra mentor-coachingra a minősítés megszerzésétől vagy a legutóbbi megújítástól számított 3 éven belül. Ez a feltétel azt szolgálja, hogy coachként folyamatosan tovább fejlődj, és támogasson téged a következő minősítési szint megszerzésében. A 10 órából 3 óra egyéni kell, hogy legyen, a többi teljesíthető csoportos formában is. 

Igen, de az ACC (Associate Certified Coach) minősítéssel rendelkező coachok legalább egy teljes minősítési ciklus után (azaz csak minősítésük első megújítása után) válnak jogosulttá, hogy mentorcoachként is működhessenek.

A Continuing Coach Education (CCE), azaz Coach Továbbképzés olyan tevékenység, amely segíti további fejlődésedet coachként. Kétféle CCEU (CCE Units) létezik: alapkompetencia (CC Core Competencies) és erőforrás-fejlesztés (RD Resource Development).

Kimondottan az ICF coaching kompetenciákhoz kötődő coach továbbképzés.

Olyan továbbképzés, írás, kutatás vagy önállóan folyatott tanulás, amely nem esik egybe az ICF kompetenciákkal, ugyanakkor támogatja a szakmai fejlődésedet coachként.

Maximum 16 óra/pont számolható el önállóan folytatott tanulásként az erőforrás fejlesztés keretén belül.

Például, ha meghallgatod egy virtuális oktatás archív felvételét vagy megnézel egy korábbi ICF Eseményt.

Bármilyen kurzus, amely önálló tanulásnak mindősül, csak erőforrás fejlesztés CCEU-ként számolható el.

Az ICF globális partnerei sokféle költséghatékony eszközt kínálnak CCE pontok szerzésre. ICF tagként számos alkalommal kedvezményesen (vagy ingyen) vehetsz igénybe különböző szolgáltatásokat, beleértve konferenciákat és rendezvényeket is (lokálisan és globálisan egyaránt), például az ICF minősítési folyamatot, kutatási eredményeket, és egyéb speciális szolgáltatást. A tagok hozzáférhetnek a coachingfederation.org-on szereplő további anyagokhoz is, beleértve több virtuális oktatás archív felvételét, amelyek szintén elszámolhatóak CCE pontnak.

A Magyar Tagozat egész évben szervez és tart olyan progarmokat, eseményeket, amelyek CCE pontokat érnek, és a hazai szervezet minden hónapban ad a tagoknak ingyenes szupervíziót is, a jószolgálati programokban való részvételért. A programokat úgy állítjuk össze, hogy bármelyik minősítés is a cél, annak, aki a Tagozat tagja, és pontokat gyűjt, érdekes, gazdagító és sokszínű legyen. 

A Magyar Tagozat CCE pontokkal honorált programjairól az Események alatt tájékozódhatsz.

Csak azokat a CCE pontokat lehet beadni, melyeket a minősítés megszerzése, vagy a legutolsó megújítás utáni 3 évben szereztél.

Ha a minősítés megújítása egy éven belül lett volna esedékes, akkor még mindig megújítható a minősítés, amennyiben benyújtásra kerül plusz 1,2 CCE pont minden egyes hónap után, ami az érvényét vesztés óta eltelt. A lejárt minősítésedet azonban csak a két hónap türelmi idő alatt használhatod, ezt követően minden felületről törölnöd kell!

Ha a minősítés már több mint egy éve lejárt, akkor már nincsen mód a megújítására. Újra kell kezdeni a minősítési eljárást egy új, egyéni minősítésre való jelentkezéssel.

Beadható olyan élőben, az előadók és hallgatók között személyesen lefolytatott képzés, mely előzetesen nem került jóváhagyásra az ICF által CCE-ként, de nincs arra garancia, hogy ezek ténylegesen elfogadásra kerülnek majd CCE-ként.

A minősítés meghosszabbítási kérelem „feldolgozás alatt” státuszban marad, hogy időt engedjen olyan CCE megszerzésére / elvégzésére, mely megfelel a minősítés megújítási elvárásainak.

Nem, jelenleg csak új, vagy magasabb szintű  (egyéni) minősítés megszerzéséhez kell a Credentialing Exam.

Az ICF tagság megújítása és a minősítés meghosszabbítása teljesen különböző eljárásokkal és díjakkal jár. 

Nem lehet magasabb minősítési szintre jutni a minősítés hosszabbítási folyamaton keresztül. Amennyiben magasabb szintű minősítést szeretnél, akkor (egyéni) minősítési kérelmet kell beadnod, és nem kell az aktuális minősítésedet meghosszabbítani. Az azonban a beadott kérelemmel egyidőben automatikusan meghosszabbodik a bírálati időtartamra. 

A minősítés elévülésének megelőzésére azt javasoljuk, hogy azelőtt jelentkezz a magasabb minősítési szintre, mielőtt az aktuális minősítésedet meg kellene újítanod.